Razpisodajalec: ARRS, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti
Razpis: ARRS: Javni razpis za izbiro raziskovalnih projektov Ciljnega raziskovalnega programa »CRP 2019« v letu 2019
Številka/oznaka projekta: V5-1927: Krepitev digitalnih kompetenc ranljivih skupin za izboljšanje zaposljivosti in višjo dodano vrednost na trgu dela
Trajanje projekta: 1.11. 2019 – 31.10.2021
Nosilec projekta: 2414-DOBA Fakulteta za uporabne in poslovne študije Maribor
Odgovorna oseba: red. prof. dr. Rasto Ovin
Raziskovalci:
Projekt financirajo:
Bibliografija projekta: SICRIS
Hitre tehnološke spremembe in različne možnosti avtomatizacije trga postavljajo udeležence na trgu dela v posebno potrebo po posodobitvi znanja in spretnosti. Stalno usposabljanje na delovnem mestu zato postaja ključni instrument za ohranjanje dolgoročne zaposljivosti vseh zaposlenih. V zvezi z dostopom do usposabljanja o novih tehnologijah se zdi, da imajo ranljive skupine zaposlenih manj priložnosti za usposabljanje kot ostali zaposleni. Zato je potrebno oblikovati kot odgovor na te izzive politike za vzpostavitev in nadgradnjo digitalnih veščin za ranljive skupine.
Prihodnji izzivi na področju digitalnih kompetenc bodo zahtevali znatno povečanje možnosti za usposabljanje odraslih, še posebej ranljivih skupin za spodbujanje naložb v znanja in spretnosti. Ključni izziv je v tem, da veliko število ranljivih skupin posameznikov nima osnovnih digitalnih veščin, potrebnih za preživetje v tehnološko bogatem delovnem okolju. Reševanje tega izziva bo zahtevalo takojšnje in obsežno povečanje možnosti za usposabljanje le-teh.
CRP bo zapolnil vrzeli, ki obstajajo na trgu dela med ranljivimi skupinami posameznikov med obstoječo ponudbo usposabljanj za krepitev digitalnih kompetenc in povečanje motivacije in potrebami po digitalnih kompetencah na trgu dela. Na podlagi kompetenčne matrike bo razvit model vseživljenjskega učenja (v nadaljevanju VŽU) za krepitev digitalnih kompetenc in povečanje motivacije ranljivih skupin za vstop na trg dela in povečanje dodane vrednosti na trgu dela.
Rezultati CRP bodo imeli pomembno vlogo za gospodarstvo in družbo. Ponudil bo možnost močnejše povezave med izobraževalnim sektorjem, usposabljanjem in trgom dela. Kompetenčna matrika bo rezultat dejanskih potreb na trgu dela, zato bo CRP zagotovil tudi boljše in ujemajoče se kompetence, ki so ključnega pomena za količino dela in kakovost delovnih mest. Model VŽU bo zagotovil ustrezna znanja ranljivih skupin na delovnem mestu in izogibanje njihovi depreciaciji.
Raziskovalno delo v projektu bo ob aktivnostih vodenja potekalo v okviru petih delovnih sklopov:
V okviru DS 1 bomo analizirali slovenske in evropske Zavode za zaposlovanje in druge podporne institucije na trgu dela z vidika digitalnih veščin, motivacije za ponovno vključevanje na trg dela in VŽU. V tem smislu bo analizirana obstoječa znanstvena in strokovna literatura na to temo, pregledana bodo že obstoječa usposabljanja za krepitev digitalnih kompetenc, ukrepi in dobre prakse s področja motivacije ranljivih skupin vključevanja v VŽU in pripravljen nabor dobrih praks, ki bi jih v Sloveniji lahko uporabili za krepitev digitalnih kompetenc in povečanje motivacije ranljivih skupin za vstop na trg dela in VŽU.
V okviru DS 2 bomo analizirali potrebe po digitalnih kompetencah na trgu dela po gospodarskem sektorju in stopnji izobrazbe in na podlagi rezultatov analize v okviru DS 3 oblikovali matriko digitalnih kompetenc po sektorju in izobrazbi. Glavni namen kompetenčne matrike je zagotoviti transparentnost potrebnih in obstoječih digitalnih kompetenc, s tem pa tudi vzajemno razumevanje in možnost primerjave med različnimi gospodarskimi sektorji.
DS 4 bo namenjen model VŽU za povečanje motivacije za vključitev na trg dela in VŽU. Model bo razdeljen v več faz in v dva vsebinska modula. Prvi modul se bo osredotočal na krepitev digitalnih kompetenc, drugi pa na motivacijo. V okviru tega delovnega sklopa bomo poleg modela VŽU pripravili tudi priporočila ukrepov za povečanje dodane vrednosti ranljivih skupin na trgu dela za oblikovalce politik.
DS Komunikacija bo namenjen kontinuirani komunikaciji o projektu s ciljnimi skupinami in širše. V okviru tega delovnega sklopa bo polega tega organiziran tudi diseminacijski dogodek z oblikovalci politik, konferenca, ki bo namenjena širjenju rezultatov in dobrih praks ter znanstvena monografija, ki bo zajemala pregled obstoječih raziskav na temo vključevanja ranljivih skupin na trg dela z vidika digitalizacije ter predloge ukrepov za izboljšanje njihovega položaja na trgu dela.