Predvsem je pomembno tudi vključevanje v svetovne trende na področju naprednih tehnologij, ki poganjajo pametna mesta, saj je tu nedvomno priložnost za krepitev konkurenčnosti gospodarstva, povečanje raznolikosti obstoječe industrije in storitvenih dejavnosti ter rast novih in hitro rastočih industrij oziroma podjetij.
Vlada Republike Slovenije je leta 2015 potrdila Strategijo pametne specializacije, ki predstavlja temelj za osredotočenje razvojnih vlaganj na področja, kjer imamo Slovenci kritično maso znanja, kapacitet, kompetenc in inovacijskega potenciala za umeščanje na globalne trge. Med razvojnimi prioritetami so tudi pametna mesta in pametne skupnosti. Spontano so se oblikovala strateško razvojno-inovacijsko partnerstva (SRIP), v katerih se povezuje več kot 500 različnih udeležencev, predvsem majhnih in srednjih podjetij, ki usklajujejo svoje raziskovalne in razvojne aktivnosti, souporabljajo zmogljivosti, razvijajo človeške vire, izmenjujejo znanje in izkušnje in skupaj nastopajo na tujih trgih. Partnerstvo za razvoj pametnih mest in skupnosti vodi Institut Jožef Stefan, trenutno pa šteje okoli 130 članov.
Z uvajanjem pametnih rešitev ter razvojem pametnih mest in regij tudi v Sloveniji narašča potreba po specifičnem profilu strokovnjakov , ki združujejo znanja z raznovrstnih področij kot so urbanizem, promet, javna uprava, ekonomija, energetika, informacijska tehnologija in trajnostni razvoj, a imajo širši in bolj celosten pogled nanje.
S tovrstnimi znanji so izjemno iskan kader tako v javni upravi, predvsem na lokalni ravni, kot tudi v podjetjih, ki se ukvarjajo z razvojem in trženjem pametnih tehnologij, prostorskim načrtovanjem in energetiko.
Nekaj slovenskih mest in regij že uporablja ali razvija pametne rešitve na področjih energetike, komunale, infrastrukture ter trajnostne mobilnosti. Predstavljamo vam nekaj najzanimivejših primerov.
Pobuda Pametno mesto Maribor je bila ustanovljena, da bi z vpeljavo pametnih storitev, tehnologij in izdelkov spodbudila inovativnost in trajnostni razvoj mesta z okolico. Ustanovitev pobude temelji na partnerstvu Mestne občine Maribor, Univerze v Mariboru ter drugih razvojnih inštitucij in gospodarstva, ki so leta 2013 skupaj pridobili sredstva Evropske komisije za izvedbo projekta Upside. Ta naj bi spodbujal razvoj rešitev za sodelovanje uporabnikov pri inovacijah v digitalnih ekosistemih.
V sklopu pobude Pametno mesto Maribor so realizirali že vrsto projektov, med katerimi izpostavljamo:
Več projektov pobude Pametno mesto Maribor si lahko ogledate na spletni strani smartcitymaribor.si.
Občina Idrija, koncern Kolektor, ELES, Elektro Primorska, japonska družba Hitachi, japonska organizacija NEDO ter vrsta manjših slovenskih podjetij v Idriji razvijajo pametno elektroenergetsko omrežje, ki bo omogočalo shranjevanje energije in samooskrbo v primeru večjih izpadov. Projekt je vreden okoli 35 milijonov evrov, vanj pa bodo vključene javne ustanove in podjetja na območju mesta Idrija. Njegov namen je na osnovi naprednih tehnologij vzpostaviti nadzor nad porabo in optimizirati rabo električne energije v mestu.
Del pametnih rešitev, ki jih uvaja Idrija je tudi projekt 3 Smart, v okviru katerega bodo del stavb v mestu opreminili s fotovoltaičnimi elektrarnami, uredili plinsko kogeneracijo in uredili shranjevalnike toplote za popolno pametno oskrbo z energijo. Spodbujajo tudi visoko tehnološko podjetništvo, ki bi v mestu ohranilo in privabilo mlajše ter visoko izobražene kadre.
Mestna uprava v Ljubljani zadnja leta pospešeno izvaja raznovrstne projekte za izboljšanje življenjskih in poslovnih pogojev v mestu, saj se zaveda izzivov, ki jih prinaša vedno večja obremenitev urbanega okolja. Zaradi uspešno izpeljanih projektov na področju ekologije in trajnostnega razvoja, je Evropska komisija mestu Ljubljana leta 2016 podelila naziv Zelena prestolnica Evrope. Rezultate najrazličnejših ukrepov občutijo prebivalci slovenskega glavnega mesta, kot tudi turisti, ki so Ljubljano uvrstili med 100 najboljših trajnostnih destinacij na svetu.
Med pametnimi rešitvami, ki jih je Ljubljana uvedla, izpostavljamo nekaj najvidnejših:
Viri: