Podjetja se soočajo z izzivom, kako svoje kadrovske strategije prilagoditi zahtevam sodobne delovne sile po etičnosti, trajnosti, smiselnem delu, raznolikosti, pravičnosti in vključenosti. Kot odgovor na to se pojavlja trajnostni kadrovski menedžment, ki postaja učinkovit model spremembe za podjetja, ki želijo privabiti in obdržati najboljše kadre.
V dobi, ko so iskalci zaposlitve vse bolj okoljsko ozaveščeni, zavezanost trajnostnim praksam postavlja podjetja pred konkurenco. Mlajši aktivno iščejo delodajalce, ki delujejo v skladu z njihovimi vrednotami, vključno s predanostjo trajnosti. Trajnostne kadrovske prakse prispevajo k pozitivni kulturi na delovnem mestu, ki spodbuja zadrževanje in večjo vključenost zaposlenih. Ko ljudje čutijo, da njihov delodajalec skrbi za okolje in njihovo dobro počutje, je večja verjetnost, da bodo bolj zavzeti.
Trajnost na področju kadrovskega menedžmenta (v nadaljevanju trajnostni HRM), od energetsko učinkovitih pisarniških prostorov do zmanjšane porabe papirja in drugih okolju prijaznih praks, pogosto pomeni tudi finančne koristi za podjetje, saj se zmanjšajo stroški. Trajnostne kadrovske prakse pa prispevajo tudi k pozitivni podobi podjetja in se ujemajo s širšimi pobudami družbene odgovornosti ter pomagajo zgraditi privlačno in ugledno blagovno znamko delodajalca.
Trajnostni HRM: Več kot le ugašanje luči in recikliranje
Pri trajnostnem HRM-ju gre za več kot le za ugašanje luči in spodbujanje recikliranja. Gre za ljudi - zaposlene - in za to, kako lahko naredimo delovno okolje zanje dolgoročno trajnostno.
Mnogi raziskovalci sprejemajo Ehnertovo definicijo, po kateri je trajnostni HRM opredeljen kot sprejemanje strategij in praks, ki omogočajo doseganje ekonomskih, družbenih in ekoloških ciljev, z vplivom znotraj in zunaj organizacije v dolgoročnem časovnem obdobju ob nadzoru nenamernih stranskih učinkov in negativnih povratnih informacij (Ehnert et al., 2016 ).
Trajnostne kadrovske prakse prispevajo k pozitivni kulturi na delovnem mestu, ki spodbuja zadrževanje in večjo vključenost zaposlenih.
Trajnostni HRM ima pomemben prispevek k trajnostnemu razvoju podjetja, saj pri tem pojmovanju trajnost presega okoljsko in ekonomsko trajnost ter vključuje druga vprašanja, vključno s pravičnostjo, sodelovanjem zaposlenih, zdravjem in blaginjo, zaposljivostjo in razvojem zaposlenih.