Trajnostno poročanje v poslovnem svetu hitro pridobiva na pomenu, še posebej z uvedbo Direktive CSRD (The Corporate Sustainability Reporting Directive), ki podjetjem v Evropski uniji nalaga obsežna razkritja o vplivih poslovnih dejavnosti na družbo in okolje. Do leta 2026 bodo morala vsa podjetja v EU z več kot 10 zaposlenimi poročati po teh standardih.
V okviru CSRD so zaposleni in ravnanje z njimi prednostna naloga za evropska podjetja. Med ključnimi elementi teh razkritij je standard ESRS S1, ki se osredotoča na ravnanje podjetij z lastno delovno silo in se nanaša na več kot 30 vsebin povezanih z ravnanjem z zaposlenih.
Ta standard uvaja nov nivo preglednosti in zahteva, da podjetja razkrivajo podatke o delovnih pogojih, plačnih strukturah, socialnem dialogu, sodelovanju delavcev in sindikalnem organiziranju, enakosti obravnave, enakem plačilu za delo, zaposlovanju in vključevanju invalidov, ukrepih za preprečevanje nasilja in nadlegovanja na delovnem mestu ter raznolikosti, varnosti pri delu ter o vplivu poslovnih odločitev na zaposlene. Standard ESRS-S1 je zasnovan tako, da zagotavlja skladnost poslovnih praks z evropskimi socialnimi cilji (Parent, 2024).
Skladnost z ESRS S1 ni le regulativna nujnost, temveč tudi ključni element globalnih prizadevanj za spodbujanje poštenih in trajnostnih delovnih praks.
Standard S1: Lastna delovna sila je eden od štirih socialnih standardov, ki se osredotoča na vplive poslovnih dejavnosti na lastno delovno silo. To vključuje zaposlene za nedoločen čas, zaposlene za določen čas in zunanje izvajalce, s poudarkom na njihovih delovnih pogojih, socialnem dialogu, poštenih plačah, usposabljanju, vključenosti, zdravju in varnosti ter ravnotežju med poklicnim in zasebnim življenjem. ESRS S1 nalaga organizacijam, da razkrijejo svoje učinke na lastno delovno silo, vključno s pozitivnimi in negativnimi vplivi ter finančnimi tveganji in priložnostmi. To zajema vse od zaposlitvenih praks do dobrega počutja zaposlenih in zahteva preglednost glede preteklih, sedanjih in prihodnjih prizadevanj za izboljšanje pogojev delovne sile. S tem standardom EU zagotavlja dosleden pristop organizacij k poročanju o vplivu podjetja na lastne zaposlene ter za zagotavljanje preglednosti in odgovornosti na tem področju.
Z upoštevanjem standarda ESRS S1, ki se osredotoča na poštene delovne pogoje, zdravje in varnost ter dobro počutje zaposlenih, lahko podjetja spodbujajo pozitivno delovno okolje. Posledica tega je višja stopnja zavzetosti in zvestobe zaposlenih ter manjša fluktuacija. Zaposleni, ki se počutijo cenjene in podprte, bodo pogosteje ostali v podjetju, kar zmanjša stroške zaposlovanja in usposabljanja. Podjetje, ki spodbuja raznolikost, vključenost, pravično plačilo in možnosti osebnega razvoja, se lahko pozicionira kot delodajalec po izbiri in tako privablja vrhunske talente v konkurenčnih panogah.
Ko podjetja vlagajo v svojo delovno silo z razvojem znanj in spretnosti, usposabljanjem in pobudami za usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, ustvarijo bolj motivirano in inovativno okolje. To vodi k večji učinkovitosti in ustvarjalnosti, kar lahko spodbudi rast podjetja in inovacije. Na drugi strani pa močna strategija ESRS-S1 sporoča strankam, deležnikom in javnosti, da je podjetje zavezano družbeni odgovornosti. S tem se izboljša ugled podjetja in okrepi zvestoba strank.
Z upoštevanjem standarda ESRS-S1 podjetja proaktivno obravnavajo morebitna tveganja, kot so delovni spori, diskriminacija ali različne kršitve na področju zdravja in varnosti. Večja je tudi operativna odpornost, saj je delovna sila, ki je opolnomočena z vidika zdravja, varnosti in poklicnega razvoja bolj odporna. Z vlaganjem v dobro počutje zaposlenih in zagotavljanjem podpornega delovnega okolja lahko podjetja bolje obvladujejo krize, saj je njihova delovna sila bolj prilagodljiva in pripravljena na obvladovanje izzivov.
Zaključimo lahko, da standard ESRS-S1 ni zgolj regulativna zahteva, ampak predstavlja pomembno priložnost za podjetja, da okrepijo svoj ugled, izboljšajo odnose z obstoječimi in bodočimi zaposlenimi ter povečajo privlačnost za vlagatelje.
Je okvir za podjetja, da zagotovijo preglednost glede svojega vpliva na lastno delovno silo in prevzamejo odgovornost za upravljanje tveganj in priložnosti.
V današnjem poslovnem svetu postaja uspešnost vse bolj povezana s tem, kako podjetja obravnavajo svoje zaposlene – in ESRS-S1 postavlja temelje za to novo realnost.