Izredna prof. dr Marina Letonja je 12. maja v sodelovanju z online mentorjema mag. Zineto Vilman in doc. dr. Milanom Puvača na mednarodni znanstveni konferenci 12th International Scientific Conference “Business and Management 2022«, Vilnius Tech, Faculty of Business Management, Litvanija predstavila rezultate primerjalne raziskave, ki je bila izvedena na temo potrebnih znanj in veščin za uspešen prenos družinskih podjetij med generacijami pri predmetu Družinsko podjetništvo (marec-april 2021). V raziskavi je sodelovalo 206 študentov iz Slovenije in Hrvaške.
Analiza rezultatov raziskave je omogočila identifikacijo in primerjavo najpomembnejših znanj in veščin, potrebnih za uspešen prenos družinskih podjetij med generacijami v Sloveniji oziroma Hrvaški in znanja, ki so ga identificirali udeleženci The Next Generation v Centru družinskih podjetij pri IMD, Lozana, Švica (2015).
Najpomembnejša znanja za uspešen prenos družinskih podjetij med generacijami v Sloveniji so:
(1) vodenje/ leadership, (2) podjetništvo, (3) razvoj skupne vizije, (4) inovativnost in (5) osebnostni razvoj.
Na Hrvaškem so najpomembnejša znanja:
(1) podjetništvo, (2) inovativnost, (3) razvoj skupne vizije, (4) osebni razvoj, (5) vodenje/ leadership.
Raziskava na IMD (2015) je za primerjavo na prvo mesto postavila kot najpomembnejša znanja in veščine:
(1) upravljanje družine, (2) znanje o podjetništvu, (3) vodenje/ leadership in (4) znanje nasledstva.
Raziskava izpostavlja temeljne razlike med državama, ki so se pokazale v primeru različnih vrednotenj pomena inovativnosti, vodenja in podjetništva. Zanimivo bi bilo raziskati razloge za takšne razlike, zlasti glede na to, da sta si državi geografsko in kulturno zelo blizu.