2.100 izrednih študentov DOBA Fakultete v peticiji nasprotuje predlogu Zakona o visokem šolstvu, ki ukinja izredni študij ter postavlja izredne študente v neenakopravni položaj
Peticiji so se pridružili tudi izredni študenti nekaterih drugih zasebnih visokošolskih zavodov v Sloveniji.
Študentke in študenti opozarjajo na posledice predloga novega zakona: omejevanje dostopa do izobraževanja, ukinjanje izrednega študija, podaljševanja časa študija za zaposlene študente, ukinitev pravic za izredne študente in neenakopraven položaj študentov.
UVODNA POJASNILA
Več kot 2.100 študentov DOBA Fakultete in drugih zasebnih visokošolskih zavodov je podpisalo peticijo proti predlogu novega Zakona o visokem šolstvu. Ta ukinja izredni študij in ključne pravice, ki izhajajo iz statusa izrednih študentov.
Predlog zakona brez analiz in argumentov:
Predlog zakona bo vplival na pomembno skupino državljank in državljanov, ki zaradi dela, družinskih obveznosti ali drugih okoliščin ne morejo obiskovati rednega študija, vendar si želijo dokončati študij v normalnem času. S tem bo močno otežen dostop do visokega šolstva. Zaključek izrednega študija dokazano izboljšuje njihove eksistenčne pogoje in prinaša pozitivne posledice v življenju, delodajalci ocenjujejo, da 70 % diplomantov izrednega študija napreduje v karieri.
Študentke in študenti s podporo fakultet v peticiji pozivajo odločevalce, naj premislijo in poiščejo pravičnejše rešitve, ki ne bodo omejevale dostopa do izobraževanja in ne bodo povzročale dodatne socialne stiske.
Izobraženje je dobrina, ki naj bo v odprti in solidarni družbi omogočena čim večjemu številu državljank in državljanov – na način, ki vseživljenjsko izobraževanje spodbuja, omogoča in podpira ter mu ne postavlja nedomišljenih ovir.
TEŽAVE, KI JIH POVZROČA PREDLOG ZAKONA O VISOKEM ŠOLSTVU
Veliko študentov študira izredno zaradi dela, družinskih obveznosti ali drugih razlogov.
Podaljševanje študija na dve leti za en letnik bi pomenilo, da bi se študentom, ki bi študirali po časovno prilagojenem študiju, avtomatično podvojilo trajanje študija. Dodiplomski študij bi zaključili v šestih letih namesto treh, magistrski študij pa v štirih letih.
Takšna ureditev bo onemogočala osebni napredek posameznikov in napredovanja na trgu dela. Hkrati pa jim bo dodatno otežila ali podaljšala pot do željene višje izobrazbe. Zato predlagamo ohranitev izrednega študija s časovno prilagoditvijo, kot jo opredeli visokošolski zavod /npr. izvajanje študijskega procesa neprekinjeno celo leto, kar je dokazano ustrezna rešitev za zaposlene študente/.
Izredni študenti so pogosto posamezniki iz ranljivih skupin, ki si rednega študija zaradi urnikov, družinskih obveznosti ali oddaljenosti ne morejo privoščiti.
Ukinitve pravic izrednih študentov bi mnogim preprečila nadaljnje izobraževanje. Predlog zakona namreč ukinja pravice, ki izhajajo iz statusa študenta za izredne študente oziroma za študente, ki bi po predlogu zakona študirali po časovno prilagojeni obliki.
Po predlogu zakona bi bil študij na javnih univerzah brezplačen, kar pa postavlja v neenakopraven položaj študente, ki se odločajo za študij na zasebnih izobraževalnih ustanovah.
Zato predlagamo ohranitev pravic in ugodnosti izrednih študentov in uvedbo subvencij za izredne študente za študij na javnih ali zasebnih ustanovah.
ZAHTEVE ŠTUDENTOV
Študenti podpisniki peticije zahtevamo:
Podpora in naslednji koraki
Podporo peticiji je že izrazilo več kot 2.100 študentov, število podpisnikov še naprej raste. Podpisniki poudarjajo, da bodo v primeru nadaljevanja zakonodajnega postopka pripravljeni organizirati širše proteste in vključiti mednarodne študentske organizacije. S svojim komentarjem ob podpisu so nekateri študenti dodatno pojasnili posledice sprejetje zakona na njihov osebni in karierni razvoj.
Peticija je bila v torek, 21. 1. 2025, poslana ministru za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igorju Papiču, z zaprosilom za termin za predajo peticije in predstavitev argumentov proti načrtovanim spremembam. Predaja peticije bo potekala jutri, 24. 1. 2025, ob 10 uri na Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Kotnikova 38, sejna soba 517 v 5. nadstropju.
ZAKLJUČEK IN POZIV MEDIJEM IN ODLOČEVALCEM
Študentke in študenti DOBA Fakultete s podporo drugih zasebnih visokošolskih zavodov fakultet pozivamo medije, da podprete naša prizadevanja in opozorite na posledice predloga zakona, ki bi močno omejil pravico do izobraževanja, ter si prizadevamo za spremembe predloga zakona.
Odločevalce pozivamo, da pri oblikovanju besedila Zakona o visokem šolstvu iščejo rešitve, ki bodo omogočale enakopravnost in dostopnost izobraževanja za vse.
Izobraževanje ni privilegij, ampak pravica!
Matej Mušič, predstavnik študentov v SSVZ
Iris Dvoršak, predsednica študentskega sveta DOBA Fakultete
Kontakt za medije
Matej Mušič, predstavnik študentov v Skupnosti samostojnih visokošolskih zavodov:
Peticija https://www.peticija.online/novi_zvis_jemlje_pravice_reci_ne