Temelji znanstvenoraziskovalnega in razvojnega dela na DOBA Fakulteti so usmerjeni v prijave in izvajanje domačih in mednarodnih raziskovalnih in razvojnih projektov, v razvoj novih programov, v organizacijo znanstvenih in strokovnih dogodkov, publiciranje in diseminacijo raziskovalnih rezultatov, vzpostavljanje povezovanja z gospodarstvom in vključevanje študentov v znanstveno raziskovalno delo na fakulteti.
S sistematičnim razvojem raziskovalne dejavnosti fakulteta neguje ustvarjanje novega znanja in prenos le-tega na študente, krepi svoje raziskovalne reference ter prepoznavnost in ugled fakultete v slovenskem in mednarodnem prostoru.
Raziskovalni oddelek vodi dekan fakultete. V okviru Raziskovalnega oddelka delujeta dva inštituta, in sicer Poslovni inštitut DF in Inštitut za e-izobraževanje. Inštituta združujeta visokošolske učitelje, znanstvene delavce, visokošolske sodelavce in strokovne sodelavce v okviru znanstvenih področij, ki jih posamezen inštitut pokriva. Seznam raziskovalcev
Poslovni inštitut DF je primarni nosilec raziskovalne dejavnosti. Pod okriljem Poslovnega inštituta deluje registrirana raziskovalna skupina (vpisana v evidenco raziskovalnih zavodov in organizacij pod številko 2414 v skladu s 14. členom Pravilnika o vsebini in načinu vodenja evidence o izvajalcih raziskovalne dejavnosti Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije ‒ ARRS).
Fakulteta opravlja znanstvenoraziskovalno dejavnost iz področja družboslovja, ki po klasifikaciji ARRS sodi med naslednje vede: 5.02.01 Ekonomske vede, 5.02.02 Poslovne vede, 5.04.03 Management, 5.01 Vzgoja in izobraževanje, 5.06.02 Mednarodni odnosi in 5.09 Psihologija.
Osnovno poslanstvo inštituta je z raziskovalno-razvojnim ter s strokovnim delom prispevati k nadaljnjemu razvoju in visoki kakovosti online študija na DOBA Fakulteti ter h krepitvi fakultete kot nosilke in spodbujevalke tovrstnega študija v Slovenji in kot izobraževalne ustanove z mednarodno prepoznavnostjo in ugledom. Načrtovanje razvoja online študija na DF poteka v okviru Inštituta za e-izobraževanje na DF.
Naloge inštituta za e-izobraževanje so spremljanje in evalvacija glavnih trendov na področju teorije in prakse e-izobraževanja na treh ravneh raziskovanja različnih vidikov učnega procesa, povezanih z dvigom kakovosti obstoječega modela online študija in tudi širše, kot npr. raziskovanje interdisciplinarnih vidikov uporabe sodobnih tehnologij s sodelovanjem pedagoškega osebja. Prav tako so naloge inštituta raziskovanje možnosti za nadgradnjo obstoječega modela online študija na DF, strokovno povezovanje z domačimi in mednarodnimi organizacijami ter sodelovanje v mednarodnih in domačih projektih.
Študenti se v raziskovalno-razvojno delo vključujejo v pretežni meri prek izdelave zaključnih nalog (predvsem magistrskih nalog), prek sodelovanja v raziskovalno in razvojno naravnanih aplikativnih nalogah ter prek sodelovanja v projektih s podjetji, s katerimi imamo podpisane sporazume, in z vključevanjem v raziskovalno delo mentorjev (priprava člankov, poglavij v monografijah, sodelovanje na konferencah itd.).
Vključevanje študentov v znanstvenoraziskovalno in strokovno delo fakultete je dobro, saj je letno vključenih veliko število študentov visokošolskih strokovnih in magistrskih programov.
Na fakulteti izvajamo vrsto razvojnih projektov s ciljem zagotavljanja razvoja in odličnosti ter sledenja sodobnim trendom, optimizacije procesov in povečevanja zadovoljstva ter števila študentov. Interne projekte delimo na vodstvene in področne projekte.
Interni projekti so se v zadnjem letu nanašali na področje digitalizacije poslovanja in podpore, implementacije izboljšav online študija, razvoja zaposlenih in racionalizacije procesov ter izboljšanje poslovanja.